
wejście na podwórko przy Mokotowskiej 73, gdzie mieści się między innymi 5-10-15
w bramie witało wszystkich stoisko z cipkowymi gadżetami i materiałami informacyjnymi

Agnieszka Weseli/Furja otoczna przez gipsowe cipki


w bramie witało wszystkich stoisko z cipkowymi gadżetami i materiałami informacyjnymi
Jak widać opublikowanie książeczki dla dzieci i rodziców traktującej o seksualności chłopców i radosnych siusiakach to nic, w porównaniu z poradnikiem dla dziewcząt – zawierającym pornografię, sprzecznym z „dobrym smakiem”, o treściach „mogących obrażać uczucia religijne” – jak się dowiadujemy z czerwonego paska widniejącego na górze nieocenzurowanego egzemplarza „Wielkiej księgi cipek”.
Jak opowiadała na sobotnim spotkaniu w kawiarni Tel Aviv Kacha Szaniawska - redaktorka publikacji z Wydawnictwa Czarna Owca – stworzenie dwóch wersji książeczki było w Polsce konieczne – dlaczego, zapewne większość z nas się domyśla. Zawarty w książce obrazek kobiety na krzyżu, czy też wymienienie wśród określeń kobiecej masturbacji nazwy „drażnić papieża” to coś zdecydowanie tylko dla czytelniczek i czytelników „bez tabu”. Kacha Szaniawska podzieliła się z nami refleksjami na temat wprowadzania książki na polski rynek. Tym, jak księga siusiaków się podobała, oraz tym jak pewne księgarnie odmawiały sprzedaży książki o cipkach. Tym, jak pomocna dla rodziców (ale także dla ginekologów i ginekolożek) w przeprowadzaniu rozmowy z dziewczynkami o ich seksualności może być ta publikacja, oraz jak redaktorka spotkała się z obelgami pod adresem publikacji i swoim (sic!) ze strony dziennikarzy oraz dzwoniących do wydawnictwa osób. Na pytanie, dlaczego siusiaki - tak, a cipki - nie – Kacha Szaniawska zarówno mową ciała, wyrazem twarzy jak i lapidarnym słowem dała wszystkim zebranym do zrozumienia, że powód jest przecież powszechnie znany – po prostu o cipkach się nie mówi!
Rozmowa o "Wielkiej Księdze Cipek".
W tle obrazy Małgosi Malinowskiej, z przodu wypchana wagina wykonana przez Edytę Łukawską
Podczas spotkania można było zakupić książki wydawnictwa Czarna Owca po promocyjnych cenach, a poza tymi o cipkach, miesiączce i siusiakach, były tam także m.in. „Mała książka o feminizmie”, „Mała książka o demokracji”, „Boga przecież nie ma!”.
Cipkowe gadżety, a także trójwymiarowe naklejki z pracami Iwony Demko, pocztówki i książki z Feminoteki oraz wydawnictwa Czarna Owca
„Punkt G jest miejscem tak ważnym, że aż dziwne że tak mało kobiet o nim wie” – pisze we wprowadzeniu do książki „Kobieca seksualność i punkt G” Deborah Sundahl. Słowa te potwierdziła Agnieszka Weseli/Furja, która zredagowała polską wersję tej rewolucyjnej publikacji. Rewolucyjnej, ponieważ - jak wspomniała obecna na spotkaniu seksuolożka dr Alicja Długołęcka – pierwsze znaczące z punktu widzenia naukowego badania, które wniosły rzetelną wiedzę na temat kobiecej seksualności przeprowadzono zaledwie kilkanaście lat temu.
Furja mówiła o książce Dobory Sundahl jako o napisanej z perspektywy feministycznej publikacji, z której można się dowiedzieć znaczących szczegółów na temat anatomii kobiet, kobiecego wytrysku oraz możliwości przeżywania w pełni seksualnej rozkoszy, niekoniecznie z udziałem mężczyzny. Podkreśliła, że nasza współczesna perspektywa patrzenia na okołowaginalne kwestie jest w porównaniu do tej z minionych wieków uboga i uproszczona, żeby nie powiedzieć ograniczająca i krzywdząca kobiety. Przywołała zamieszczone w jednym z rozdziałów książki historie kultów waginy, jakie miały miejsce w starożytnych Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie.
Ania Włodarczyk czyta fragment książki "Kobieca ejakulacja i punkt g", po lewej redaktorka tej publikacji Agnieszka Weseli
Spotkanie przerodziło się w inspirującą rozmowę z udziałem zgromadzonych w kawiarni osób na temat kobiecych orgazmów i istotnej roli udanego życia seksualnego kobiet w osiąganiu przez nie pełni szczęścia.
Wszystkie fotografie stanowią własność Boyówek Feministycznych – jeśli chcesz je użyć, zapytaj pisząc na info@boyowki.pl
Zachęcamy wszystkie i wszystkich do nadsyłania zdjęć oraz relacji i komentarzy z Dni Cipki! Piszcie na info@boyowki.pl lub kontakt@u-f-a.pl . Przewidujemy nagrody!
O godz. 17:00 zapraszamy na rozmowę wokół książki 'Kobieca ejakulacja i punkt G' wydawnictwa Czarna Owca
Gdzie leży mityczny punkt G? Jak doprowadzić siebie (i ją) do orgazmu? O cudownych właściwościach masażu, technikach „wywoływania fontanny” i o tym, dlaczego zawsze warto mieć przy sobie lusterko opowie redaktorka książki Agnieszka Weseli.
Agnieszka Weseli/Furja - historyczka seksualności, feministka, działaczka i twórczyni queer, współzałożycielka Porozumienia Lesbijek (LBT), członkini m.in. Porozumienia Kobiet 8 Marca. Współorganizowała pierwszy polski festiwal queerotyczny FAQ (2007). Jedna z autorek albumu-poradnika "Kiedy kobieta kocha kobietę" (2008). Współtworzy queerową centrę UFA w Warszawie.
10 Kwietnia w Obiekcie Znalezionym
Godz. 18:00 – 19:00
Projekcja filmu “Petals: Journey Into Self Discovery” (2008) w reżyserii Becka Peacocka (film dozwolony jest od lat 18 ze względu na to, że są w nim pokazane kobiece narządy płciowe).
Jest to dokument, który analizuje i kwestionuje mity powstałe wokół wyglądu i natury kobiecych narządów płciowych i stara się przełamać związane z tym tabu. W sposób z jednej strony subtelny, z drugiej przystępny, wskazuje na relację między mitami wytworzonymi w związku z kobiecą seksualnością przez naszą kulturę a samooceną kobiet i ich satysfakcją z życia seksualnego. W filmie znajdują się liczne wypowiedzi nauczycieli wychowania seksualnego, specjalistów z zakresu zdrowia kobiet, krytyków sztuki, aktywistek ruchów kobiecych, a także przechodniów skonfrontowanych z pytaniami dotyczącymi kobiecej seksualności.
Godz. 19:00 – 20:30
Dyskusja wokół filmu „Petals…” zorganizowana przez Stowarzyszenie WYtworzyMY – Sztuka dla Równości
Dr Alicja Długołęcka – pedagożka, doktor nauk humanistycznych, od wielu lat zajmująca się edukacją psychoseksualną i prowadząca szkolenia dla specjalistów i młodzieży, a także warsztaty dla kobiet, wykładowczyni na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego i Podstaw Psychoterapii, autorka licznych książek i artykułów z tego zakresu.
Anna Zdrojewska – kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Razem z Claudią Snochowską-Gonzalez nakręciła "Podziemne państwo kobiet" - film o podziemiu aborcyjnym w Polsce.
Anna Maliszewska – reżyserka, realizatorka teledysków, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jest m.in. autorką krótkometrażowego „Pokoju szybkich randek”, który wszedł do fabularnej trylogii „Demakijaż”, w której skompilowane zostały krótkometrażowe filmy trzech kobiet-reżyserek.
Grażyna Plebanek – pisarka i dziennikarka, autorka powieści „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Przystupa”, w swojej ostatniej pracy stara się odnaleźć nowy język pisania o seksualności.
W dyskusji postaramy się poruszyć kwestie związane ze:
· sferami tabu dotyczącymi kobiecych narządów płciowych oraz kobiecej seksualności;
· trudnościami w obszarze języka, którym można pisać i mówić o kobiecej seksualności;
· postrzeganiu własnej seksualności i narządów płciowych przez same kobiety.
Liczymy na dyskusję nie tylko w gronie zaproszonych gości, ale również z udziałem widzów filmu. Mamy bowiem nadzieję, że do głosu dojdą także indywidualne doświadczenia i wrażenia związane z poruszoną w filmie i w czasie dyskusji problematyką.