wtorek, 18 maja 2010

Fotorelacja z Dni Cipki - spotkania wokół książek w Tel Aviv


9 maja z okazji Dni Cipki w kawiarni Tel Aviv odbyły się zorganizowane przez stowarzyszenie WYtworzyMY spotkania wokół książek „Wielka księga cipek” Dana Hoejera, oraz „Kobieca ejakulacja i punkt G” Dobory Sundahl. Z redaktorką Wydawnictwa Czarna Owca - Kachą Szaniawską, oraz redaktorką drugiej książki – historyczką seksualności i współzałożycielką queerowej centry UFA - Agnieszką Weseli/Furją rozmawiała Anna Włodarczyk
Cafe Tel Aviv, po prawej w menu - cipka :)A kiedy pojawi się „Wielka księga kutasków”? – pyta zirytowany „wszechobecnością” cipek oraz wydaną niedawno w Polsce „Wielką księgą cipek” uczestnik internetowego forum. W odpowiedzi pada stwierdzenie „Już jest – Wielka księga siusiaków” – od roku…”.

Jak widać opublikowanie książeczki dla dzieci i rodziców traktującej o seksualności chłopców i radosnych siusiakach to nic, w porównaniu z poradnikiem dla dziewcząt – zawierającym pornografię, sprzecznym z „dobrym smakiem”, o treściach „mogących obrażać uczucia religijne” – jak się dowiadujemy z czerwonego paska widniejącego na górze nieocenzurowanego egzemplarza „Wielkiej księgi cipek”.


Jak opowiadała na sobotnim spotkaniu w kawiarni Tel Aviv Kacha Szaniawska - redaktorka publikacji z Wydawnictwa Czarna Owca – stworzenie dwóch wersji książeczki było w Polsce konieczne – dlaczego, zapewne większość z nas się domyśla. Zawarty w książce obrazek kobiety na krzyżu, czy też wymienienie wśród określeń kobiecej masturbacji nazwy „drażnić papieża” to coś zdecydowanie tylko dla czytelniczek i czytelników „bez tabu”. Kacha Szaniawska podzieliła się z nami refleksjami na temat wprowadzania książki na polski rynek. Tym, jak księga siusiaków się podobała, oraz tym jak pewne księgarnie odmawiały sprzedaży książki o cipkach. Tym, jak pomocna dla rodziców (ale także dla ginekologów i ginekolożek) w przeprowadzaniu rozmowy z dziewczynkami o ich seksualności może być ta publikacja, oraz jak redaktorka spotkała się z obelgami pod adresem publikacji i swoim (sic!) ze strony dziennikarzy oraz dzwoniących do wydawnictwa osób. Na pytanie, dlaczego siusiaki - tak, a cipki - nie – Kacha Szaniawska zarówno mową ciała, wyrazem twarzy jak i lapidarnym słowem dała wszystkim zebranym do zrozumienia, że powód jest przecież powszechnie znany – po prostu o cipkach się nie mówi!


Rozmowa o "Wielkiej Księdze Cipek".

W tle obrazy Małgosi Malinowskiej, z przodu wypchana wagina wykonana przez Edytę ŁukawskąPodczas spotkania można było zakupić książki wydawnictwa Czarna Owca po promocyjnych cenach, a poza tymi o cipkach, miesiączce i siusiakach, były tam także m.in. „Mała książka o feminizmie”, „Mała książka o demokracji”, „Boga przecież nie ma!”.
Cipkowe gadżety, a także trójwymiarowe naklejki z pracami Iwony Demko, pocztówki i książki z Feminoteki oraz wydawnictwa Czarna Owca
„Punkt G jest miejscem tak ważnym, że aż dziwne że tak mało kobiet o nim wie” – pisze we wprowadzeniu do książki „Kobieca seksualność i punkt G” Deborah Sundahl. Słowa te potwierdziła Agnieszka Weseli/Furja, która zredagowała polską wersję tej rewolucyjnej publikacji. Rewolucyjnej, ponieważ - jak wspomniała obecna na spotkaniu seksuolożka dr Alicja Długołęcka – pierwsze znaczące z punktu widzenia naukowego badania, które wniosły rzetelną wiedzę na temat kobiecej seksualności przeprowadzono zaledwie kilkanaście lat temu.
Furja mówiła o książce Dobory Sundahl jako o napisanej z perspektywy feministycznej publikacji, z której można się dowiedzieć znaczących szczegółów na temat anatomii kobiet, kobiecego wytrysku oraz możliwości przeżywania w pełni seksualnej rozkoszy, niekoniecznie z udziałem mężczyzny. Podkreśliła, że nasza współczesna perspektywa patrzenia na okołowaginalne kwestie jest w porównaniu do tej z minionych wieków uboga i uproszczona, żeby nie powiedzieć ograniczająca i krzywdząca kobiety. Przywołała zamieszczone w jednym z rozdziałów książki historie kultów waginy, jakie miały miejsce w starożytnych Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie.

Ania Włodarczyk czyta fragment książki "Kobieca ejakulacja i punkt g", po lewej redaktorka tej publikacji Agnieszka WeseliSpotkanie przerodziło się w inspirującą rozmowę z udziałem zgromadzonych w kawiarni osób na temat kobiecych orgazmów i istotnej roli udanego życia seksualnego kobiet w osiąganiu przez nie pełni szczęścia.Wszystkie fotografie stanowią własność Boyówek Feministycznych – jeśli chcesz je użyć, zapytaj pisząc na info@boyowki.pl

Zachęcamy wszystkie i wszystkich do nadsyłania zdjęć oraz relacji i komentarzy z Dni Cipki! Piszcie na info@boyowki.pl lub kontakt@u-f-a.pl . Przewidujemy nagrody!

1 komentarz: