piątek, 2 kwietnia 2010

9.04 GRA WSTĘPNA w UFIE - co się będzie działo

19.00 wernisaż
* "I love my vagina" - Agnieszka Dellfina
* "Cipkogramy" - Beata Sosnowska
* rysunki i kolaże - Marta Zdulska

niespodzianka z ostatniej chwili!
20.00 prapremiera filmu "Krajobrazy intymne" - Jerzy Surdel

20.30 "Sukienka z dziurką"
próba czytana/w poszukiwaniu spektaklu - grupa Teraz Poliż

Chcesz zobaczyć performens bez jaj? Grupa Artystyczna Teraz Poliż zaprasza na próbę czytaną, inicjującą pracę nad spektaklem "Sukienka z dziurką", którego tematem jest kobieca seksualność - przez wieki i kontynenty. Ta pierwsza publiczna konfrontacja pomysłu i tekstów to początek drogi, prowadzącej do premiery, na którą zapraszamy w czerwcu 2010.

wstęp wolny!

9.04, piątek, od 19.00
UFA, Solidarności 82
http://u-f-a.pl

wydarzenia odbywają się w ramach pierwszych oficjalnych Dni Cipki,
organizowanych przez Boyówki Feministyczne i UFĘ
http://dnicipki.pl

matronat: www.czarnaowca.pl, www.feminoteka.pl, www.aktivist.pl, www.seksualnosc-kobiet.pl, www.kobiety-kobietom.com


***

I LOVE MY VAGINA

...to happening i wystawa interaktywna, które nie mogą odbyć się bez Waszego udziału.

W przytulnym, intymnym, specjalnie zbudowanym na tę okazję studiu fotograficznym w UFIE odbędzie się happening, podczas którego fotografować będę cipki przybyłych ochotniczek. Zdjęcia będą na bieżąco drukowane i dodawane do instalacji na ścianach pomieszczenia.
Fotografie będą utrzymane w estetyce słynnego aktu Gustave’a Courbeta „Pochodzenie świata” - dla podkreślenia artyzmu organu, który jest w końcu źródłem nie tylko bezkresnej rozkoszy i radości, ale również, a nawet przede wszystkim – życia, i zasługuje na szacunek zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Moim celem - poza, mam nadzieję, dobrą zabawą i przeżyciem przez nas wszystkich ciekawego doświadczenia - jest zainicjowanie wydarzenia jednoczącego, otwierającego i przełamującego bariery zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, będącego afirmacją kobiecości, szczęścia i samoakceptacji.
Bedzie to jednak również eksperyment psychologiczno-socjologiczny. Choć żyjemy w XXI wieku, w rosnącej, zdawałoby się, wolności osobistej i seksualnej, kobiety wciąż wstydzą się swoich wagin i wstydzą sie przyjemności. Mimo odwagi słowa brakuje nadal odwagi czynu. Sama jestem ciekawa, ile znajdzie się bezpruderyjnych uczestniczek, które zdecydują się na wzięcie udziału w naszym wydarzeniu.
Chciałabym tu zaznaczyć, ze otwartość seksualna i akceptacja siebie i swojego ciała nie mają nic wspólnego z rozwiązłością seksualną. Wręcz przeciwnie, służą pogłębianiu świadomości, która pomaga nam dokonywać właściwych, niewymuszonych i nieprzypadkowych wyborów.
Zapraszam kobiety wszystkich typów, kolorów, wierzeń i orientacji.
Krotko mówiąc: „Waginy wszystkich kobiet, łączcie się”!
Pozdrawiam i do zobaczenia!

Dellfina

***

CIPKOGRAMY - Beata Sosnowska

Cipkogramy to seria portretów - grafik, których główną bohaterką jest cipka, potraktowana jako podmiot poszukiwań artystycznych, jako znak graficzny, jako wyraz ekspresji.
Oprócz walorów artystycznych wystawa uzmysławia widzowi, jak fascynującym obiektem poszukiwan formalnych może być kobieca pochwa.

***

O artystkach:

Agnieszka Dellfina
Swoją pierwszą karierę rozpoczęła w wieku siedmiu lat jako gimnastyczka sportowa, przez kolejne dziesięć lat występująca na arenie zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Zaraz po ukończeniu studiów wyjechała do Londynu, aby tam kontynuować swoją karierę jako artysta plastyk, projektantka mody i stylistka. Ma na swoim koncie, oprócz licznych wystaw międzynarodowych, projekty albumów muzycznych, plakatów teatralnych i koncertowych, inscenizacje operowe, oraz liczne sesje fotograficzne. Jej formami ekspresji są głownie fotografia, fotomontaż, instalacja i wideo, ale również obraz i kolaż. Agnieszka studiowała również aktorstwo w Method Acting Centre w Paryżu. Mieszkała i tworzyła w Londynie, Barcelonie, Sztokholmie i Paryżu. Obecnie mieszka w Polsce.

Beata Sosnowska
Artystka multimedialna, ostatnio mocno zafascynowana tematyką kobiecej erotyki, którą wyraża poprzez komiks i grafikę. Mając na swoim koncie m.in. performens "Ból trzeba przeboleć", realizację multimedialnego projektu "W cieniu szumiących wind" z kontynuacją na stronie www.windyproject.pl, filmy eksperymentalne, obecnie skupia się w przekazywaniu intymności, dla której stara się znaleźć odpowiednią formę.
http://beatasosnowska.pl

Jerzy Surdel
Ur. 1935. Reżyser telewizyjny i filmowy, operator (absolwent PWSTiF w Łodzi), taternik, himalaista, podróżnik. Podczas Dni Cipki po raz pierwszy przedstawia film z muzyką Zbigniewa Preisnera "Krajobrazy intymne" (12 min.), o którym mówi, że powstał „w hołdzie urodzie świata: górom i kobietom, które były muzyką mojego życia…”

Marta Zdulska
Samozwańcza ilustratorka. Specjalnie na Dni Cipki przygotowała serię rysunków i kolaży.
www.flickr.com/photos/zdulska

Grupa Artystyczna Teraz Poliż
Zaangażowana społecznie formacja, którą założyły i tworzą wyłącznie kobiety, młode aktorki i reżyserki.
Działalność statutowa Teraz Poliż to realizowanie spektakli teatralnych i innych działań artystycznych, takich jak happeningi, performance, realizacje multimedialne służące idei propagowania roli, przeżyć i rozwoju osobistego i zawodowego kobiet we współczesnym świecie, a przede wszystkim w dzisiejszej Polsce. Teraz Poliż chce rozpoznawać zagadnienie współczesnej kobiecości w możliwie wielu aspektach i kontekstach.
http://www.myspace.com/terazpolizBrak komentarzy:

Prześlij komentarz